Wszystkiego dobrego


Wszystkiego dobrego

Drodzy Podopieczni, Darczyńcy, Przyjaciele i Sympatycy
Fundacji Serce Dziecka
Na ten czas wyjątkowych Świąt Bożego Narodzenia składamy Wam w imieniu całego Zespołu Fundacji Serce Dziecka najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz wzajemnego wsparcia, a na cały 2021r bezpiecznego powrotu do normalności, której wszyscy tak bardzo dziś potrzebujemy. Niech te Święta będą chwilą wytchnienia i zapomnienia o codziennych troskach.
Zespół Fundacji Serce Dziecka
Wszystkiego dobrego.

Czytaj więcej  

Przekaż darowiznę - oszczędź na podatku PIT lub CIT


Przekaż darowiznę - oszczędź na podatku PIT lub CIT

Zaledwie kilka dni pozostało do końca roku. Warto więc przeanalizować jaki dochód uzyskaliśmy w tym roku i czy nie warto pokusić się o oszczędności podatkowe za 2020r
To proste. Wystarczy przekazać darowiznę dla Fundacja Serce Dziecka, aby wysokość kwoty darowizny odliczyć od wysokości dochodu za 2020r.
Oszczędności i wsparcie chorych dzieci w jednym działaniu. Tylko teraz!
Darowiznę można przekazać bezpośrednio na konto Fundacji lub poprzez wpłaty elektroniczne
Fundacja Serce Dziecka
PL 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
LINK DO WPŁAT https://www.sercedziecka.org.pl/darowizna.php

Czytaj więcej  

Nie żyje prof. William Norwood - twórca metody leczenia HLHS


Nie żyje prof. William Norwood - twórca metody leczenia HLHS

Zmarł prof. William Norwood – twórca metody leczenia wady serca typu HLHS. Dzięki metodzie prof. Norwood’a lekarze uratowali życie tysięcy dzieci na całym świecie. Prof. Norwood szkolił się w zakresie kardiochirurgii na University of Minnesota oraz w Brigham and Women’s Hospital w Bostonie. W 1976 roku objął stanowisko personelu w Szpitalu Dziecięcym w Bostonie, gdzie stworzył metodę leczenia HLHS. Metoda ta na cześć profesora nosi jego imię. Po zakończeniu pracy w szpitalu w Bostonie został szefem kardiochirurgii w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii. W 1994 roku wraz z dr. Aldo Castanedą założyli prywatną klinikę w Genewie w Szwajcarii. Po przejściu na emeryturę dr Castanedy prof. Norwood przeniósł się do Szpitala Dziecięcego Nemours w Wilmington Delaware. Dr Norwood odszedł z praktyki klinicznej w 2003 roku. Jesteśmy niezwykle wdzięczni profesorowi za Jego niezwykły umysł i wielkie serce. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Czytaj więcej  

List otwarty do Ministra Zdrowia


List otwarty do Ministra Zdrowia

Szanowny Panie Ministrze,

W imieniu setek tysięcy znajdujących się w dramatycznej sytuacji pacjentów kardiologicznych, reprezentowanych przez porozumienie 8 organizacji kardiologicznych oraz w imieniu konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii, prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego apelujemy o podjęcie pilnych kroków w celu zatrzymania epidemii niewydolności serca w Polsce, apelujemy o zapewnienie kompleksowej, systemowej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca i zagwarantowanie im dostępu do skutecznych terapii.

Czytaj więcej  

Patrycja Piekutowska - Kobieta Biznesu 2020 Działalność społeczna


Patrycja Piekutowska - Kobieta Biznesu 2020 Działalność społeczna

Serdeczne gratulujemy Pani Patrycji Piekutowskiej, ambasadorce Fundacji Serce Dziecka, zdobycia 1 miejsca w plebiscycie czytelników Pulsu Biznesu – Kobieta Biznesu 2020 w kategorii Działalność społeczna. Pani Patrycja, mama chłopca z wadą serca, od lat wspiera działania naszej Fundacji. Była między innymi pomysłodawczynią koncertów „Otwarte Serca”, dzięki którym Fundacja Serce Dziecka zbierała środki na wyposażenie oddziałów kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i ogromnie cieszymy się, że czytelnicy docenili ogrom pracy społecznej jaką wykonuje Pani Patrycja. Życzymy wielu sukcesów w tych działaniach w przyszłości.

Czytaj więcej  

Dzień Wolontariusza, czyli Serce dla Serca


Dzień Wolontariusza, czyli Serce dla Serca

Z okazji Dnia Wolontariusza wszystkim wolontariuszom naszej Fundacji składamy najserdeczniejsze życzenia. Dziękujemy za każde Wasze działanie, każdy uśmiech, każdą godzinę poświęconą pracy na rzecz naszych Podopiecznych i Fundacji Serce Dziecka.
Kochani! Wasze zaangażowanie i pomoc są nieocenione. Dziękujemy i prosimy o więcej. Dla dzieci z wadami serca.
Zachęcamy do włączania się w działania naszej Fundacji, Dzieci z wadami serca są w każdym zakątku Polski. Możemy wspólnie im pomóc.
#DzienWolontariusza #SercedlaSerca

Czytaj więcej  

Pierwsze wszczepienie układu CRTD z funkcją bluetooth


Pierwsze wszczepienie układu CRTD z funkcją bluetooth

W Szpitalu Klinicznym im. Przemienienia Pańskiego
w Poznaniu po raz pierwszy w Polsce wszczepiono kardiowerter-defibrylator
z funkcją stymulacji resynchronizującej z opcją transmisji danych w oparciu o technologię bluetooth. Układ Neutrino CRT (HF) zaimplantowano 67-letniemu pacjentowi z niewydolnością serca.

Czytaj więcej  

Global Heart Hub


Global Heart Hub

26 milionów osób na całym świecie cierpi na Niewydolność Serca
Niewielu z nich wie co to jest... większość nie!
Życie z Niewydolnością Serca jest trudne.
Zrozum jak to jest być zagrożonym!
odegraj swoją rolą #NSświadomość ❤️

Czytaj więcej  

PILNA ZBIÓRKA DLA JASIA!


PILNA ZBIÓRKA DLA JASIA!

Pilna zbiórka na operację serca Jasia! Wielowodzie, postępująca niewydolność sercowo-krążeniowa i kurczliwość lewej komory na znikomym poziomie, to właściwie większość informacji, jakie rodzice zapamiętali. Jeszcze tego samego dnia zapadła szokująca diagnoza: krytyczna stenoza aortalna, dysfunkcja lewej komory serca, wada zastawki mitralnej, liczna fibroelastoza.

Czytaj więcej  

PILNA ZBIÓRKA DLA ZUZI!


PILNA ZBIÓRKA DLA ZUZI!

Trwa pilna zbiórka środków na operację serca Zuzi w Bostonie. U Zuzi zdiagnozowano RVOT, czyli zwężenie drogi odpływu z prawej komory. Konieczny jest kolejny zabieg, tym razem w krążeniu pozaustrojowym. Aby uratować życie Zuzi musimy zebrać 1,5 mln złotych. Jesteśmy pewni, że z Waszą pomocą się nam to uda.

Czytaj więcej  

Tydzień Świadomości Migotania Przedsionków


Tydzień Świadomości Migotania Przedsionków

W dniach 17-24 listopada 2020 roku odbędzie się międzynarodowy Tydzień Świadomości Migotania Przedsionków (AF Awarness Week). Fundacja Serce dla Arytmii przy wsparciu ekspertów przygotowała praktyczny przewodnik dla pacjentów i wytyczne postepowania w dobie epidemii COVID-19. W ramach kampanii eksperci podyskutują o najnowszych zaleceniach naukowych i wynikach badań w obszarze migotania przedsionków.

Czytaj więcej  

Badanie PROFID: ICD (nie) dla każdego pacjenta po zawale


Badanie PROFID: ICD (nie) dla każdego pacjenta po zawale

Rusza drugi etap międzynarodowego projektu badawczego poświęconego opracowaniu, weryfikacji i wprowadzeniu do praktyki klinicznej w krajach Unii Europejskiej doskonalszego, indywidualizowanego dla każdego pacjenta po zawale serca systemu kwalifikacji do implantacji automatycznych kardiowerterów-defibrylatorów (ICD).

Czytaj więcej  



Terapia LVAD: - dr hab. n. med. Piotr Siondalski.


Terapia LVAD:  - dr hab. n. med. Piotr Siondalski.

Mechaniczne wspomaganie krążenia (LVAD) to terapia stosowana u osób z zaawansowaną niewydolnością krążenia. Połączona z sercem pompa pomaga ustabilizować układ krążenia pacjenta i w dobrym stanie doczekać do przeszczepu serca. W wielu przypadkach służy jako terapia docelowa. Leczenie LVAD wydłuża czas i poprawia jakość życia chorych jedynie wówczas, gdy nie jest zastosowane zbyt późno. Z tego powodu warto uważnie kwalifikować pacjentów – mówi dr hab. n. med. Piotr Siondalski, kardiochirurg i transplantolog z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czytaj więcej  

Światowy Dzień Transplantacji


Światowy Dzień Transplantacji

Dziś Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, który w Polsce po raz pierwszy obchodzony był w 2005r.
Celem Dnia jest promocja transplantacji oraz dawstwa narządów w tym serca, szpiku oraz krwi.

Czytaj więcej  

ZDROWIE I UŚMIECH PODOPIECZNYCH ZA 1% PODATKU, DZIĘKUJEMY!


ZDROWIE I UŚMIECH PODOPIECZNYCH ZA  1% PODATKU, DZIĘKUJEMY!

Z serca dziękujemy każdemu, kto przekazał 1% naszym Podopiecznym ❤️
Z 1% podatku otrzymaliśmy ponad 9️⃣ mln. zł. Dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzacie.
Dzięki Wam dzieci z wadami serca otrzymają pomoc na leczenie i rehabilitacje, a do szpitali kupimy potrzebny sprzęt medyczny oraz środki ochronne.
#SerceDziecka #1procent_dzieci_WWS

Czytaj więcej  

O sercu w Dobrym Rytmie - zbliża się Konferencja e-WDR 2020


O sercu w Dobrym Rytmie - zbliża się Konferencja e-WDR 2020

Najnowsze technologie stosowane w diagnostyce i terapii migotania przedsionków, niewyjaśnionych omdleń, udarów kryptogennych oraz kardiologicznych i arytmicznych powikłań COVID-19 będą tematami przewodnimi Konferencji e-WDR 2020. Doroczne spotkanie najwybitniejszych ekspertów w dziedzinie elektrofizjologii i elektroterapii z Polski i z zagranicy odbędzie się w dniach: 26 października - 6 listopada 2020 roku na platformie www.wdobrymrytmie.pl/online.

Czytaj więcej  

Dzień Nauczyciela


Dzień Nauczyciela

Fundacja Serce Dziecka składa najserdeczniejsze życzenia wszystkim Nauczycielom, którzy z poświęceniem walczą dziś na froncie #koronawirus o edukację naszych dzieci. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Nauczycieli uczących dzieci wymagające specjalnej troski edukacyjnej, przewlekle chorych. Życzymy Państwu dużo zdrowia i satysfakcji we wspaniałej, ale trudnej pracy.

Czytaj więcej  


Mamy skuteczne narzędzia, by leczyć choroby społeczne


Mamy skuteczne narzędzia, by leczyć choroby społeczne

Rozmowa z prof. Jarosławem Kaźmierczakiem. Nawet 75-78 tysięcy nowych przypadków zawałów serca stwierdza się w Polsce każdego roku. Na niewydolność serca cierpi łącznie około 1,2-1,3 miliona Polaków. Schorzenia sercowo naczyniowe jeszcze przed erą COVID-19 były określane mianem epidemii. Na szczepionkę na koronawirusa wciąż jeszcze czekamy, ale w przypadku schorzeń sercowo-naczyniowych już dziś dysponujemy skutecznymi narzędziami do walki – mówi prof. Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

Czytaj więcej  

Szczęśliwe zakończenie zbiórki dla Stasia!


Szczęśliwe zakończenie zbiórki dla Stasia!

Kolejna dobra wiadomość w tym tygodniu! Kolejna szczęśliwie zakończona zbiórka środków na operację. Staś ma urodzić się z krytyczną wadą serca. Operacja może uratować serce maluszka. Dzięki dobrym sercom 5 256 osób rodzice Stasia zebrali środki na konieczną operację serca ‼️

Zebranych zostało 410 141 złotych ‼️

Czytaj więcej  

DZIEŃ LEKARZA


DZIEŃ LEKARZA

Drodzy Doktorzy
W dniu Waszego Święta składamy Wam najgorętsze życzenia satysfakcji z pracy, spełnienia w walce o życie każdego pacjenta. Dziękujemy za każde uratowane serce naszych Podopiecznych.

#SerceDziecka #WSPIERAMMEDYKA

Czytaj więcej  


Wyniki konkursu! Czy wiecie już, że cuda są możliwe ?


Wyniki konkursu! Czy wiecie już, że cuda są możliwe ?

Drogie uczestniczki konkursu!
Bardzo dziękujemy za Wasz udział i wkład. Byliśmy szczerze poruszeni ilością i głębokością Waszych wpisów, które dowodzą, że cuda są możliwe i każdego dnia są wśród nas.
Wybór nie był łatwy, dlatego z radością informujemy, że Wydawnictwo eSPe przekazało dodatkowe 3 egzemplarze książki, więc w sumie wyłonionych zostało 7 laureatek naszego konkursu.

Czytaj więcej  

Konkurs! Konkurs! Konkurs!


Konkurs! Konkurs! Konkurs!

Dotarły do nas świeżutkie egzemplarze książki Emilii Litwinko "Cuda są możliwe" pod patronatem medialnym Fundacja Serce Dziecka.

Oglosiliśmy konkurs na naszym profilu na FB. Do wygrania 4️⃣4 egzemplarze tej wyjątkowej powieści.

Czytaj więcej  

Przekazaliśmy tablety do zdalnej nauki


Przekazaliśmy tablety do zdalnej nauki

W zeszłym tygodniu dzieliliśmy się z Wami podziękowaniami jakie otrzymaliśmy od dzieci z Zespołu nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej. Dziś zdjęcia ze zdalnej nauki, dzięki przekazanym przez Fundację Serce Dziecka tabletom.

Czytaj więcej  

My też dziękujemy za piękne podziękowania


My też dziękujemy za piękne podziękowania

Cudowne, własnoręcznie przygotowane przez dzieci podziękowania trafiły do nas w dniu wczorajszym. Fundacja przekazała do Zespołu nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy tablety, żeby wspomóc zdalne nauczanie w pandemii.

Czytaj więcej  

II Forum Pacjenta - Polskie Towarzystwo Kardiologiczne


II Forum Pacjenta  - Polskie Towarzystwo Kardiologiczne

Forum organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Jest to jedyne takie wydarzenie w Polsce poświęcone w całości pacjentom kardiologicznym i dla pacjentów kardiologicznych. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa Forum odbędzie się w on-line w dniach 14-18 września 2020 r.

Czytaj więcej  

Dzieci umierają, a program operacji u płodów wstrzymano.


Dzieci umierają, a program operacji u płodów wstrzymano.

Wracamy do tematu wstrzymania programu operacji na sercach płodów, który był prowadzony w Szpitalu Bielańskim przez zespół lekarzy: prof. Marzenę Dębską, prof. Joannę Szymkiewicz-Dangel oraz doktora Adama Koleśnika. Lekarze ratowali życia małych pacjentów do kwietnia 2020 r. Program funkcjonował przez 9 lat. Problemy zaczęły się po śmierci prof. Dębskiego.

Czytaj więcej  

PILNA ZBIÓRKA DLA NIKOSIA!


PILNA ZBIÓRKA DLA NIKOSIA!

Najnowsze wyniki badań Nikosia wykazały, że stan jego serduszka jest tragiczny… W konsekwencji źle przeprowadzonej operacji uszkodzone zostały tętnice płucne, co poważnie zagraża życiu naszego Nikosia. Pomóż i wpłać dziś!

Czytaj więcej  

PILNA ZBIÓRKA DLA STASIA!


PILNA ZBIÓRKA DLA STASIA!

Mamy miesiąc by uratować życie Stasia. Badanie połówkowe i szok! Tak nie miało to wszystko wyglądać! Nasz synek jest bardzo chory, a jeszcze nie zdążył przyjść na świat. Życie, które rozwijało się pod moim sercem, jest teraz w śmiertelnym niebezpieczeństwie! Teraz już wiem, że nie urodzę, trzymając za ręce męża, że nie będę mogła przytulić Stasia i płakać ze szczęścia na jego widok! Kiedy przyjdzie ten dzień, będę umierała ze strachu, będę nasłuchiwała czy Staś płacze, czy lekarze zdołają mu od razu pomóc. Boję się tego dnia, choć wiem, ze jest nieunikniony. Nie powstrzymam porodu, choć tak bardzo chciałabym nadal nosić w brzuchu moje dziecko – tam, gdzie do porodu będzie bezpieczne.

Czytaj więcej  

Terapia resynchronizująca pomoże słabemu sercu


Terapia resynchronizująca pomoże słabemu sercu

Zaburzona sekwencja skurczu komór serca często wiąże się z jego niewydolnością. Wielu pacjentom mogą pomóc stymulatory i kardiowertery-defibrylatory z funkcją resynchronizacji. Układy pomagają uporządkować skurcze serca i poprawić samopoczucie pacjenta – mówi dr hab. n. med. Maciej Kempa, przewodniczący-elekt Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Czytaj więcej  

Stymulator serca pomaga lepiej żyć


Stymulator serca pomaga lepiej żyć

W Polsce wszczepia się około 30 tys. stymulatorów serca rocznie. Urządzenia te mogą poprawić stan zdrowia i jakość życia chorych. O trendach w rozwoju stałej stymulacji serca mówi dr hab. n. med. Maciej Sterliński, prof. Narodowego Instytutu Kardiologii, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Czytaj więcej  

Możemy przyspieszyć terapię zawału serca


Możemy przyspieszyć terapię zawału serca

Dwie trzecie z 1,2 miliona chorych z niewydolnością serca to osoby z chorobą niedokrwienną serca i po zwale serca. Większość z nich za późno trafiła do szpitala. Jak koronawirus wpłynął na sytuację pacjentów i jaką rolę w poprawie rokowań chorych z zawałem serca mają kampanie świadomościowe, mówi prof. Mariusz Gąsior, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii SUM.

Czytaj więcej  

Żegnamy prof. Stanisława Pasyka


Żegnamy prof. Stanisława Pasyka

4 sierpnia zmarł prof. Stanisław Pasyk, wybitny lekarz, wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu (obecnie Śląskie Centrum Chorób Serca), pionier nowoczesnej kardiologii. Profesora wspomina i żegna zabrzańska społeczność kardiologiczna.

Czytaj więcej  

Zabiegamy o naukę zdalną dla dzieci z chorobami przewlekłymi


Zabiegamy o naukę zdalną dla dzieci z chorobami przewlekłymi

Fundacja Serce Dziecka rozpoczęła zabiegi o zmianę wytycznych dotyczących powrotu do szkół dzieci z chorobami przewlekłymi w trakcie trwającej panemii koronawirusa. Apelujemy o wydanie szczegółowych zaleceń uregulowanych prawnie, dotyczących możliwości zdalnej edukacji dzieci i młodzieży z chorobami przewlekłymi oraz ich rodzeństwa w okresie pandemii.

Czytaj więcej  


Kardiomiopatie: serce w przebudowie


Kardiomiopatie: serce w przebudowie

Kardiomiopatie to grupa zróżnicowanych schorzeń, dla których wspólnym mianownikiem jest patologiczna przebudowa mięśnia sercowego prowadząca do jego dysfunkcji. Dlaczego serce się rozszerza, czy to schorzenia dziedziczne i jakie są możliwości leczenia, mówi dr hab. n. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Czytaj więcej  

Serce na prąd


Serce na prąd

Jak i dlaczego w ludzkim sercu tworzy się prąd? Czym jest badanie EKG i kiedy się je wykonuje? Odpowiada prof. Maciej Sterliński, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Czytaj więcej  

Przekazaliśmy łóżka dla rodziców do Kliniki Kardiologii CZMP


Przekazaliśmy łóżka dla rodziców do Kliniki Kardiologii  CZMP

Z radością dzielimy się z Wami wiadomością, że rodzice małych pacjentów w Klinice Kardiologii CZMP w Łodzi mogą już przebywać z dziećmi w klinice w lepszych warunkach. Przekazaliśmy do kliniki łóżka dla rodziców. Mamy nadzieję, że będą wygodne i pozwolą na trochę wytchnienia zmęczonym rodzicom. 🛏 🛌🛌🛌

Czytaj więcej  

#WSPIERAMMEDYKA


#WSPIERAMMEDYKA

Młodzi Podopieczni Fundacji Serce Dziecka nawet podczas letniego wyjazdu rehabilitacyjnego pamiętają o lekarzach
i całym personelu medycznym, którzy na froncie pandemii nieprzerwanie leczą dzieci z wadami serca. Dziękujemy ❤️💪

#SerceDziecka #koronawirus

Czytaj więcej  

Czas na dyskusję o dofinansowaniu systemu.


Czas na dyskusję o dofinansowaniu systemu.

Rozmowa z prof. Adamem Witkowskim: Epidemia COVID-19 pozwoliła zweryfikować założenia dotyczące systemu opieki zdrowotnej. Zdefiniowaliśmy świadczenia i projekty, będące ważną szansą na poprawę efektywności i oszczędności w systemie. Do sukcesu niezbędne jest jednak optymalne finansowanie - uważa prof. Adam Witkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Czytaj więcej  

Serce w czasie COVID-19


Serce w czasie COVID-19

Czy COVID-19 może zagrażać życiu pacjentów z arytmiami? Kiedy poczekać z zabiegami stosowanymi w terapii zaburzeń rytmu serca, a kiedy pilnie wezwać pomoc? Na najczęściej zadawane przez pacjentów kardiologicznych pytania odpowiada prof. Marcin Grabowski, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, rzecznik Zarządu Głównego PTK.

Czytaj więcej  

Dzień Taty


Dzień Taty

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Tatusiów
Dziś ktoś napisał, że "1 Ojciec ważniejszy niż 1️00 nauczycieli". Popieramy 💪❤️
Dużo miłości i satysfakcji z ojcowania.

Czytaj więcej  

Akcja #WSPIERAMMEDYKA


Akcja #WSPIERAMMEDYKA

Kolejna odsłona akcji Fundacja Serce Dziecka #WSPIERAMMEDYKA. Tym razem nasza pomoc trafiła do szpitala w Bydgoszczy. A środki ochronne zostały zakupione z 13 emerytury Pani Zofii pochodzącej z Bydgoszczy. Pięknie dziękujemy za taki wspaniały gest.
Dziękujemy medykom za ten trudny czas. Jesteśmy z Wami i pomagamy tam, gdzie tej pomocy potrzebujecie! Wciąż przekazujemy niezbędny sprzęt.

#SerceDziecka #wspierammedyka #koronawirus

Czytaj więcej  

Za nami e-POLSTIM 2020!


Za nami e-POLSTIM 2020!

16 sesji wykładowych, 37 wykładowców i ponad 1000 uczestników - za nami e-POLSTIM 2020. Doroczna konferencja Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbyła się w dniach 4-6 czerwca, po raz pierwszy w formule serii webinariów internetowych.

Czytaj więcej  

Opieka medyczna po epidemii - to warto wiedzieć


Opieka medyczna po epidemii - to warto wiedzieć

Epidemia SARS-CoV-2 spowodowała istotne zmiany w organizacji opieki zdrowotnej. Czy z chorobami przewlekłymi, takimi jak niewydolność serca, można zgłaszać się do przychodni po stale przyjmowane leki i na badania? Kiedy i jak skorzystać z telekonsultacji? Jak przygotować się do zdalnej wizyty i czy trzeba za nią zapłacić? Instrukcję dla pacjentów przedstawia dr n. med. Piotr Lodziński z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Czytaj więcej  

KONS wyprzedził COVID


KONS wyprzedził COVID

rozmowa z Prof. Jadwigą Nessler

Epidemia w dobie pandemii to scenariusz więcej niż prawdopodobny. Skala niewydolności serca przyrasta dramatycznie, a w jej terapii nic nie będzie takie samo, jak przed pandemią COVID-19. Koronawirus wymusił wdrożenie pewnych rozwiązań programu KONS. Najwyższy czas na implementację całej strategii – mówi prof. Jadwiga Nessler, Kierownik Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca Collegium Medicum UJ.

Czytaj więcej  

Porozumienie Organizacji Kardiologicznych – RAZEM DLA SERCA!


Porozumienie Organizacji Kardiologicznych – RAZEM DLA SERCA!

„Pacjenci kardiologiczni to największa grupa chorych w Polsce, niestety problemy tej grupy nie maleją. Wyzwań jest coraz więcej, ale mamy wrażenie, że system opieki zdrowotnej nie odpowiada na nasze potrzeby. Dlatego wspólnie z fundacjami i stowarzyszeniami pacjenckimi stworzyliśmy Porozumienie Organizacji Kardiologicznych ( POK ) i transplantacyjnych, aby integrować środowisko chorych i mówić jednym głosem w sprawach tak licznej populacji cierpiących na schorzenia serca i układu krążenia. Tylko wspólne działania mogą przynieść wymierne efekty“ - mówi Agnieszka Wołczenko, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce.

Czytaj więcej  

Międzynarodowy Dzień Dziecka


Międzynarodowy Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka wszystkim dzieciom, a w szczególności naszym Podopiecznym, składamy życzenia zdrowia i szczęścia. Życzymy, abyście doświadczali w życiu jak najwięcej troski i miłości, a radosna zabawa i nauka pozwalały Wam pięknie się rozwijać. Kochani! Bądźcie sobą!

Czytaj więcej  

Maseczki przekazaliśmy dla medyków #WSPIERAMMEDYKA


Maseczki przekazaliśmy dla medyków #WSPIERAMMEDYKA

Piękne, kolorowe maseczki od Lunia Bonder przekazaliśmy do medyków w oddziałach dziecięcych. Bardzo dziękujemy za wsparcie!
Mamy nadzieję, że radosne, kolorowe maseczki pozwolą małym pacjentom z większym zaufaniem podchodzić do szeregu badań i zabiegów, które przechodzą na oddziałach.
Kto wie, może nawet będą przyczynkiem do inspirującej zabawy, gry czy kreatywnych opowieści o "doktor łące" albo "łaciatym doktorze" 😄

#SerceDziecka #WSPIERAMMEDYKA

Czytaj więcej  

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego


Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

27 maja to świetna okazja, by przypomnieć o ludziach, od których tak bardzo zależy proces leczenia naszych pacjentów. Szczególnie widzimy i doceniamy Ich pracę w okresie trwającej pandemii kiedy ciężko pracując w laboratoriach codziennie wykonują dziesiątki tysięcy testów na obecność wirusa i starając się wynaleźć szczepionkę, która znów pozwoli nam poczuć się bezpiecznie. Wszystkiego dobrego dla wszystkich diagnostów!

Czytaj więcej  

Dzień Mamy


Dzień Mamy

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Mam 🌺🌹🌷🤱🤰
Dużo miłości, ciepła i radości z najpiękniejszej roli życia. Cierpliwości, wytrwałości i spełnienia.

Czytaj więcej  

Akcja #WSPIERAMMEDYKA


Akcja #WSPIERAMMEDYKA

#WSPIERAMMEDYKA
Fundacja Serce Dziecka i jej Podopieczni z całego serca wspierają medyków w tym trudnym czasie. Jeśli chcecie również pokazać swoje zaangażowanie zachęcamy zróbcie zdjęcie z tabliczką akcji i umieszczajcie w komentarzach do postu lub przesyłajcie do nas mailem. Będziemy je publikować w naszych social mediach. Pokażmy, ze jest nas wielu. Wdzięcznych za troskę i opiekę.

Czytaj więcej  

Braki krwi w bankach. Podziel się krwią.


Braki krwi w bankach. Podziel się krwią.

BRAKI KRWI W BANKACH

Znów w bankach krwi są braki, więc jeśli tylko jesteś zdrowy zachęcamy podziel się krwią. Na krew czekają dzieci z wadami serca przy niezbędnych operacjach ratujących życie, ale też osoby chore na nowotwory i wiele innych schorzeń.
Zachęcamy. Zespół Fundacji oddaje :)

#SerceDziecka #podzielsięKRWIĄ

Czytaj więcej  

PET CT a diagnostyka zakażeń przy wszczepialnych układach do elektroterapii


PET CT a diagnostyka zakażeń przy wszczepialnych układach do elektroterapii

Wątpliwe wyniki posiewu krwi i badania echokardiograficznego oraz niewyjaśniona gorączka u pacjenta z podejrzeniem infekcji związanej ze wszczepionym urządzeniem do elektroterapii mogą być podstawą do wykonania hybrydowej procedury PET CT. Badanie z zakresu medycyny nuklearnej pomaga w wykryciu powikłań infekcyjnych. Dzięki tej technice można też potwierdzić bądź wykluczyć obecność nowotworów, chorób autoimmunologicznych czy schorzeń tkanki łącznej. Wszystkie ogniska infekcji widoczne są w czasie jednego badania.

Czytaj więcej  

Fundacja pomaga w walce z COVID-19


Fundacja pomaga w walce z COVID-19

Fundacja Serce Dziecka pomaga w walce z COVID - 19. Fundacja zakupiła i przekazała do klinik kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej środki ochrony osobistej za 120 000 złotych. Podopieczni Fundacji przekazali na ten cel 70 000 złotych

Czytaj więcej  

Badanie Gdańskiego UM w sprawie wpływu COVID 19 na pacjentów z WWS


Badanie Gdańskiego UM w sprawie wpływu COVID 19 na pacjentów z WWS

BADANIE GDAŃSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W SPRAWIE WPŁYWU COVID 19 NA PACJENTÓW Z WWS

Szanowni Państwo, Rodzice naszych małych pacjentów,

Zdajemy sobie sprawę z obaw i niepokoju jaki budzi pandemia COVID-19 u rodzin dzieci oraz dorosłych z wrodzonymi wadami serca. Obecnie brakuje danych, by potwierdzić lub wykluczyć ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (infekcji SARS-CoV-2) w tej grupie pacjentów.

Czytaj więcej  

SRS PTK o kontroli elektronicznych urządzeń wszczepialnych (CIED)


SRS PTK o kontroli elektronicznych urządzeń wszczepialnych (CIED)

Wykonywanie kontroli z użyciem systemów telemedycznych oraz odroczenie planowych wizyt kontrolnych na okres po zakończeniu stanu epidemicznego – to zalecenia Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dla pacjentów z Elektronicznymi Urządzeniami Wszczepialnych (CIED) na czas epidemii COVID-19. Kardiolodzy elektrofizjolodzy odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.

Czytaj więcej  




Co robić w przypadku COVID -19?


Co robić w przypadku COVID -19?

Czas pandemii, to czas dużego stresu i obaw o bezpieczeństwo dzieci z wadami serca. Tymczasem dla dzieci z kardiologicznymi problemami nie ma żadnych szczególnych zaleceń, które świadczyłyby o wyjątkowym ryzyku związanym z wirusem i chorobą COVID – 19.

Czytaj więcej  

Żyć dłużej i lepiej – 5 zaleceń dla „sercowców”


Żyć dłużej i lepiej – 5 zaleceń dla „sercowców”

Pacjenci ze zdiagnozowanymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego mogą żyć dłużej. Receptą jest zdrowy styl życia, odpowiedzialność i stosowanie się do zaleceń lekarzy – przekonuje dr hab. med. Paweł Balsam z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Czytaj więcej  

40 lat temu wszczepiono pacjentowi pierwszy defibrylator


40 lat temu wszczepiono pacjentowi pierwszy defibrylator

4 lutego 1980 roku w Johns Hopkins Hospital w Baltimore w USA amerykański kardiolog polskiego pochodzenia dr Michel Mirowski z powodzeniem wszczepił pacjentowi pierwszy automatyczny defibrylator. Mimo trudnych początków, implantowany defibrylator, a następnie kardiowerter-defibrylator (ICD) znalazły stałe i szerokie zastosowanie w terapii zaburzeń rytmu serca. Dziś ICD jest jedną z uznanych metod we współczesnej kardiologii.

Czytaj więcej  

Tłusty Czwartek z Fundacją w IX LO w Bydgoszczy


Tłusty Czwartek z Fundacją w IX LO w Bydgoszczy

Tłusty Czwartek w IX Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy przebiegł pod znakiem akcji charytatywnej na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca będącymi podopiecznymi Fundacji Serce Dziecka oraz wykładu na temat "Transplantologia - fakty i mity". Na stoisku prowadzonym przez klasę 1G oraz Samorząd Uczniowski mogliśmy zakupić pyszne słodkie wypieki przygotowane przez uczniów naszej szkoły oraz pączki z piekarni firmy Piotr i Paweł, która była partnerem akcji. Cieszymy się, że połączenie działania na rzecz pomocy dzieciom z wrodzonymi wadami serca spotkało się z tak dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem uczniów IX Liceum Ogólnokształcącego.

Czytaj więcej  

O zagrożeniach tatatuażu i piercingu opowiada prof. Marcin Grabowski


O zagrożeniach tatatuażu i piercingu opowiada prof. Marcin Grabowski

Pacjent z wszczepionym urządzeniem kardiologicznym może i powinien żyć jak najbardziej swobodnie. Jednocześnie warto pamiętać o zwiększonym ryzyku, związanym z niektórymi czynnościami. O trzech rodzajach potencjalnych zagrożeń związanych z wykonaniem tatuażu lub piercingiem mówi prof. Marcin Grabowski, kierownik Oddziału Elektrokardiologii I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert elektroterapii Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Czytaj więcej  

Hackathon dla Leonka 14 - 15 marca 2020


Hackathon dla Leonka 14 - 15 marca 2020

Jeśli kochasz programowanie, jeśli chcesz podzielić się ze światem swoimi umiejętnościami a przy tym wygrać 10 000 zł i .... jednocześnie pomóc małemu Leonkowi, który urodził się z połową serduszka - to nie zwlekaj i już dziś zgłoś się!

Czytaj więcej  

"Złoty OTIS” dla prof. Jacka Molla


Prof. Jacek Moll został wyróżniony nagrodą zaufania ,,Złoty OTIS” za dorobek życia w medycynie. Prof. Moll wieloletni kierownik Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, jest jednym z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów dziecięcych.

Czytaj więcej  

Sukces polskich kardiologów dziecięcych


Sukces polskich kardiologów dziecięcych

Lekarze z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi uratowali życie małemu Alankowi. Wykonali zabieg, którego nie chcieli się podjąć leczący go dotychczas niemieccy lekarze. Alan ma pół serca, nie wykształciła się jego lewa komora, co sprawia że chłopiec ma zakrzepnięte dwie żyły udowe, żyłę główną dolną i górną oraz obie szyjne.

Czytaj więcej  

28. Światowy Dzień Chorego


28. Światowy Dzień Chorego

W tym szczególnym dniu kierujemy nasze myśli i słowa do dzieci z wadami serca, ale również do wszystkich chorych na całym świecie. Bądźcie silni duchem i wiarą, że medycyna i tempo rozwoju nauki będzie potrafiło przywrócić wszystkich chorych do zdrowia i pełni sił.

Czytaj więcej  

Poszukujemy pracownika biurowego do naszego zespołu


Poszukujemy pracownika biurowego do naszego zespołu

Fundacja Serce Dziecka poszukuje Pracownika biurowego w pełnym wymiarze godzin.
Praca w siedzibie Fundacji w Warszawie. Oferujemy pracę w przyjaznej atmosferze, możliwość samorealizacji i rozwoju zawodowego, możliwość wdrażania własnych pomysłów, niezbędne narzędzia pracy.

Czytaj więcej  

Uroczystość przekazania Kierownictwa Kliniki Kardiochirurgii CZD


Uroczystość przekazania Kierownictwa Kliniki Kardiochirurgii CZD

Profesor Andrzej Kansy w dniu 28 stycznia 2020 przejął kierownictwo Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka z rąk Profesora Bohdana Maruszewskiego. Dziękujemy Panu Profesowi Bohdanowi Maruszewskiemu za pełną zaangażowania wieloletnią pracę i ofiarne ratowanie naszych serduszkowych maluszków. Gratulujemy Panu Profesorowi Andrzejowi Kansemu nowego stanowiska i życzymy wielu sukcesów.

Czytaj więcej  

Turnus klimatyczny Dąbki 2020 – zapisy


Turnus klimatyczny Dąbki 2020 – zapisy

Turnus klimatyczny Dąbki 2020 – zapisy
W tym roku odbędzie się jubileuszowy 10 turnus klimatyczny dla naszych serduszkowych rodzin.
Turnus odbędzie się w terminie 27.06-11.07.2020r. w ośrodku Geovita w Dąbkach. Czeka nas jak zwykle dużo zabawy na świeżym powietrzu, moc atrakcji i niespodzianek oraz wiedzy z zakresu opieki i leczenia dzieci z wadami serca.

Czytaj więcej  

Pionierska metoda implantacji stymulatora serca u dzieci


Pionierska metoda implantacji stymulatora serca u dzieci

W Gdańsku wykonano pionierską operację kardiochirurgiczną, polegającą na implantacji elektrod epikardialnych (nasierdziowych) u dziecka bez wykonywania sternotomii. Co szczególnie istotne, elektrody umieszczono na ścianie prawego przedsionka i lewej komory serca, co jest optymalnym rozwiązaniem. 13-letnia pacjentka zniosła zabieg bardzo dobrze. Dzięki zastosowanej metodzie układ żylny dziewczynki nie został naruszony, co praktycznie wyeliminowało możliwość wystąpienia wielu znanych powikłań elektroterapii

Czytaj więcej  
Do góry