Ciąża

Pamiętaj, aby w czasie ciąży wykonać badania prenatalne! Już w czasie USG ok. 12 tygodnia ciąży pomiar grubości fałdu karkowego jako badanie przesiewowe wad chromosomalnych umożliwia również przesiewową diagnostykę wrodzonych wad serca u płodu.


Wszystkie kobiety z wrodzoną wadą serca powinny wykonać badanie echokardiograficzne płodu u doświadczonego specjalisty w 19.–22. tygodniu ciąży, podczas którego wykrywa się 45% wszystkich wrodzonych wad serca. Więcej informacji o diagnostyce prenatalnej znajdziesz na tej stronie Fundacji.


Czy można wykonywać zabiegi u matki w ciąży?

W przypadku leczenia przezskórnego, jeżeli interwencja jest absolutnie konieczna – ratuje życie, najlepszym momentem na jej przeprowadzenie jest okres po 4. miesiącu w II trymestrze ciąży. Do tego czasu organogeneza jest już zakończona, tarczyca płodu wciąż pozostaje nieaktywna, a objętość macicy jest wciąż mała, a więc odległość między płodem a klatką piersiową kobiety jest mniejsza niż w późniejszych miesiącach ciąży.

Operację kardiochirurgiczną zaleca się jedynie wtedy, gdy leczenie zachowawcze lub interwencja przezskórna się nie powiedzie i życie matki jest zagrożone. Najlepszy do przeprowadzenia operacji jest okres między 13. a 28. tygodniem ciąży. Jednak każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko straty ciąży.

Czy są jakieś szczególne zalecenia co do diety ciężarnej kobiety z WWS?

Nie ma szczególnych zaleceń co do diety ciężarnej kobiety z WWS. Zalecenie odnośnie diety są takie same jak dla kobiet ciężarnych bez wady serca. Dieta powinna być zbilansowana i urozmaicona, z wykluczeniem alkoholu, surowego mięsa, ryb, niepasteryzowanego mleka i przetworów z niego.

Czy mogę podejmować aktywność fizyczną w ciąży?

Aktywność fizyczna jest ważnym elementem zdrowego stylu życia, także u pacjentek z wadami wrodzonymi serca, także w ciąży. Jeśli nie masz przeciwskazań w związku z Twoją wadą serca, możesz podejmować wysiłki o niewielkiej intensywności: spacery, pływanie, jogę.

Czy można stosować leki w okresie ciąży?

Podczas ciąży następują znaczne zmiany fizjologiczne, które potencjalnie zmieniają wchłanianie, dystrybucję, metabolizm oraz wydalanie leków. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie kobiety do okresu ciąży i po porodzie z uwzględnieniem szczegółowego planu leczenia. Niektóre leki są w ciąży przeciwwskazane i dlatego część z nich przed decyzją o ciąży trzeba zamienić na bezpieczne dla płodu.

Gdzie można prowadzić ciążę kobiety z WWS w Polsce?

Wszystkie ośrodki w Polsce, które sprawują opiekę nad pacjentami z wadami wrodzonymi serca mają też doświadczenie w prowadzeniu od strony kardiologicznej ciężarnych. Wskażą też ośrodek , którym mama znajdzie odpowiednią opiekę położniczą.


Opracowano na podstawie: Nowe wytyczne ESC/PTK

Do góry